rays_rugby
Academy Player
- Joined
- Feb 13, 2013
- Messages
- 10
- Country Flag
- Club or Nation
Official IRB site here
Teams as follows:
ARGENTINA
Head Coach: Andres Romagnoli
Squad: Nicolas Bruzzone (capt.) (Uni Sante Fe), Valentin Cruz (Pucara), Jeronimo de la Fuente (Duendes), Francisco Merello (Regatas), Matias Moroni (C.U.B.A.), Ramiro Moyano (Lince), Diego Palma (Pucara), Anibal Panceyra Garrido (Tala), Facundo Panceyra Garrido (Tala), Ignacio Pasman (Champagnat), Gaston Revol (La Tablada), Javier Rojas (Tucuman Uni)
AUSTRALIA
Head Coach: Michael O'Connor
Squad: Cameron Clark (Northern Suburbs), Tom Cusack (Canberra Royals), Bernard Foley (Sydney Uni), Con Foley (U of Queensland), Lewis Holland (Queanbeyan), Ed Jenkins (capt.) (Sydney Uni), Matt Lucas (Sunnybank), Sean McMahon (G.P.S.), Luke Morahan (U of Queensland), Jesse Parahi (Norths), James Stannard (Toyota Shokki), Shannon Walker (Gold Coast)
CANADA
Head Coach: Geraint John
Squad: Nanyak Dala (capt.) (Castaway Wanderers), Thyssen de Goede (James Bay), Justin Douglas (Abbotsford), Sean Duke (U Vic Vikes), Mike Fuailefau (Castaway Wanderers), Lucas Hammond (Toronto Nomads), Ciaran Hearn (Castaway Wanderers), Nathan Hirayama (U Vic Vikes), Harry Jones (Capilano), Phil Mack (U Vic Vikes), John Moonlight (James Bay), Taylor Paris (Glasgow Warriors)
ENGLAND
Head Coach: Ben Ryan
Squad: John Brake (Northampton), Mike Ellery (Moseley), Christian Lewis-Pratt (Leeds), Tom Mitchell (Oxford), Dan Norton (Bristol), Mark Odejobi (Esher), Tom Powell (Cambridge), James Rodwell (Moseley), Mat Turner (Bristol), Rob Vickerman (capt.) (Newcastle), Marcus Watson (Saracens), Jeff Williams (Chateaurenard)
*last affiliated club listed, most are on full-time 7s contracts
FIJI
Head Coach: Alifereti Dere
Squad: Lepani Botia (capt.) (Naitasiri), Vereniki Goneva (Leicester Tigers), Nemani Nagusa (Nadroga), Leone Nakarawa (Tailevu), Waisea Nayacalevu (Stade Francais), Alipate Ratini (Namosi), Joji Raqamate (Cakaudrove), Metuisela Talebula (Bordeaux-Begles), Ilai Tinai (Bua), Jasa Veremalua (Nadroga), Samisoni Viriviri (Nadi), Watisoni Votu (Exeter Chiefs)
FRANCE
Head Coach: Frederic Pomarel
Squad: Paul Albaladejo (Dax), Steeve Barry (Pays D'Aix), Terry Bouhraoua (Beziers), Jean-Marcel Buttin (Clermont Auvergne), Julien Candelon (Perpignan), Manoel Dall'Igna (Stade Rochelais), Vincent Deniau (capt.) (Dax), Jean-Baptiste Gobelet (Stade Francais), Vincent Inigo (Castres), Julien Jane (Metro Racing), Jonathan Laugel (Metro Racing), Jean-Baptiste Mazoue (Brive)
*last affiliated club listed, most are on full-time 7s contracts
KENYA
Head Coach: Michael Friday
Squad: Biko Adema (Nondies), Eden Agero (Quins), Patrice Agunda (Quins), Willie Ambaka (Quins), Andrew Amonde (capt.) (K.C.B.), Lavin Asego (Mwamba), Felix Ayange (Quins), Collins Injera (Mwamba), Humphrey Kayange (U of Bristol), Horace Otieno (Mwamba), Oscar Ouma (Nakuru), Michael Wanjala (Leos)
NEW ZEALAND
Head Coach: Gordon Tietjens
Squad: Kurt Baker (Taranaki), Tomasi Cama (Manawatu), Scott Curry (Manawatu), Sam Dickson (Canterbury), D.J. Forbes (Counties-Manukau), Bryce Heem (Tasman), Gillies Kaka (Hawke's Bay), Tim Mikkelson (Waikato), Waisake Naholo (Taranaki), Lote Raikabula (Wellington), David Raikuna (North Harbour), Sherwin Stowers (Counties-Manukau)
SAMOA
Head Coach: Stephen Betham
Squad: Afa Aiono (capt.) (Marist St. Joseph's), Fa'atoina Autagavaia (Northland), Alafoti Fa'osiliva (Bristol), Tom Iosefo (Hawke's Bay), Reupena Levasa (Vailele), Lio Lolo (Marist St. Joseph's), Lolo Lui (Moata'a), Uale Ma'i (Cetransa El Salvador), Paul Perez (Eastern Province), Ken Pisi (Northampton), Falemiga Selesele (Moata'a), Alatasi Tupou (Vaiala)
SCOTLAND
Head Coach: Stephen Gemmell
Squad: Chris Dean (Edinburgh Academy), Struan Dewar (Heriot's FP), Michael Fedo (Northumbria), Alex Glashan (Edinburgh Academicals), Colin Gregor (capt.) (Watsonians), James Johnstone (Currie), Michael Maltman (Heriot's FP), Scott Riddell (Stewart's Melville), Mark Robertson (London Scottish), Colin Shaw (Glasgow Hawks), Jim Thompson (London Scottish), Andrew Turnbull (Currie)
SOUTH AFRICA
Head Coach: Paul Treu
Squad: Cecil Afrika (N.F.S. Griffons), Ryno Benjamin (Boland), Kyle Brown (capt.) (Western Province), Stephan Dippenaar (Blue Bulls), Chris Dry (Free State), Branco du Preez (Blue Bulls), Cornal Hendricks (Boland), Cheslin Kolbe (Western Province), Sampie Mastriet (Blue Bulls), Seabelo Sinatla (Free State), Sibubiso Sithole (Natal), Philip Snyman (Free State)
UNITED STATES
Head Coach: Alex Magleby
Squad: Andrew Durutalo (O.P.S.B.), Nick Edwards (N.Y.A.C.), Jack Halalilo (East Palo Alto), Matt Hawkins (capt.) (Belmont Shore), Colin Hawley (Olympic), Carlin Isles (Gentlemen of Aspen), Folau Niua (S.F.G.G.), Mike Palefau (O.P.S.B.), Shalom Suniula (Belmont Shore), Zach Test (Loughborough Uni), Brett Thompson (Tempe), Maka Unufe (Utah Warriors)
WALES
Head Coach: Paul John
Squad: Gareth Davies (Cardiff), James Davies (Carmarthen), Jason Harries (Carmarthen), Rhys Jones (Llandovery), Chris Knight (Llandovery), Rhys Shellard (Pontypridd), Adam Thomas (capt.) (Pontypridd), Craig Price (Llanelli), Alex Walker (Cardiff), Adam Warren (Llandovery), Alex Webber (Ystrad), Lee Williams (Carmarthen)
...will add teams as announced
Teams as follows:
ARGENTINA
Head Coach: Andres Romagnoli
Squad: Nicolas Bruzzone (capt.) (Uni Sante Fe), Valentin Cruz (Pucara), Jeronimo de la Fuente (Duendes), Francisco Merello (Regatas), Matias Moroni (C.U.B.A.), Ramiro Moyano (Lince), Diego Palma (Pucara), Anibal Panceyra Garrido (Tala), Facundo Panceyra Garrido (Tala), Ignacio Pasman (Champagnat), Gaston Revol (La Tablada), Javier Rojas (Tucuman Uni)
AUSTRALIA
Head Coach: Michael O'Connor
Squad: Cameron Clark (Northern Suburbs), Tom Cusack (Canberra Royals), Bernard Foley (Sydney Uni), Con Foley (U of Queensland), Lewis Holland (Queanbeyan), Ed Jenkins (capt.) (Sydney Uni), Matt Lucas (Sunnybank), Sean McMahon (G.P.S.), Luke Morahan (U of Queensland), Jesse Parahi (Norths), James Stannard (Toyota Shokki), Shannon Walker (Gold Coast)
CANADA
Head Coach: Geraint John
Squad: Nanyak Dala (capt.) (Castaway Wanderers), Thyssen de Goede (James Bay), Justin Douglas (Abbotsford), Sean Duke (U Vic Vikes), Mike Fuailefau (Castaway Wanderers), Lucas Hammond (Toronto Nomads), Ciaran Hearn (Castaway Wanderers), Nathan Hirayama (U Vic Vikes), Harry Jones (Capilano), Phil Mack (U Vic Vikes), John Moonlight (James Bay), Taylor Paris (Glasgow Warriors)
ENGLAND
Head Coach: Ben Ryan
Squad: John Brake (Northampton), Mike Ellery (Moseley), Christian Lewis-Pratt (Leeds), Tom Mitchell (Oxford), Dan Norton (Bristol), Mark Odejobi (Esher), Tom Powell (Cambridge), James Rodwell (Moseley), Mat Turner (Bristol), Rob Vickerman (capt.) (Newcastle), Marcus Watson (Saracens), Jeff Williams (Chateaurenard)
*last affiliated club listed, most are on full-time 7s contracts
FIJI
Head Coach: Alifereti Dere
Squad: Lepani Botia (capt.) (Naitasiri), Vereniki Goneva (Leicester Tigers), Nemani Nagusa (Nadroga), Leone Nakarawa (Tailevu), Waisea Nayacalevu (Stade Francais), Alipate Ratini (Namosi), Joji Raqamate (Cakaudrove), Metuisela Talebula (Bordeaux-Begles), Ilai Tinai (Bua), Jasa Veremalua (Nadroga), Samisoni Viriviri (Nadi), Watisoni Votu (Exeter Chiefs)
FRANCE
Head Coach: Frederic Pomarel
Squad: Paul Albaladejo (Dax), Steeve Barry (Pays D'Aix), Terry Bouhraoua (Beziers), Jean-Marcel Buttin (Clermont Auvergne), Julien Candelon (Perpignan), Manoel Dall'Igna (Stade Rochelais), Vincent Deniau (capt.) (Dax), Jean-Baptiste Gobelet (Stade Francais), Vincent Inigo (Castres), Julien Jane (Metro Racing), Jonathan Laugel (Metro Racing), Jean-Baptiste Mazoue (Brive)
*last affiliated club listed, most are on full-time 7s contracts
KENYA
Head Coach: Michael Friday
Squad: Biko Adema (Nondies), Eden Agero (Quins), Patrice Agunda (Quins), Willie Ambaka (Quins), Andrew Amonde (capt.) (K.C.B.), Lavin Asego (Mwamba), Felix Ayange (Quins), Collins Injera (Mwamba), Humphrey Kayange (U of Bristol), Horace Otieno (Mwamba), Oscar Ouma (Nakuru), Michael Wanjala (Leos)
NEW ZEALAND
Head Coach: Gordon Tietjens
Squad: Kurt Baker (Taranaki), Tomasi Cama (Manawatu), Scott Curry (Manawatu), Sam Dickson (Canterbury), D.J. Forbes (Counties-Manukau), Bryce Heem (Tasman), Gillies Kaka (Hawke's Bay), Tim Mikkelson (Waikato), Waisake Naholo (Taranaki), Lote Raikabula (Wellington), David Raikuna (North Harbour), Sherwin Stowers (Counties-Manukau)
SAMOA
Head Coach: Stephen Betham
Squad: Afa Aiono (capt.) (Marist St. Joseph's), Fa'atoina Autagavaia (Northland), Alafoti Fa'osiliva (Bristol), Tom Iosefo (Hawke's Bay), Reupena Levasa (Vailele), Lio Lolo (Marist St. Joseph's), Lolo Lui (Moata'a), Uale Ma'i (Cetransa El Salvador), Paul Perez (Eastern Province), Ken Pisi (Northampton), Falemiga Selesele (Moata'a), Alatasi Tupou (Vaiala)
SCOTLAND
Head Coach: Stephen Gemmell
Squad: Chris Dean (Edinburgh Academy), Struan Dewar (Heriot's FP), Michael Fedo (Northumbria), Alex Glashan (Edinburgh Academicals), Colin Gregor (capt.) (Watsonians), James Johnstone (Currie), Michael Maltman (Heriot's FP), Scott Riddell (Stewart's Melville), Mark Robertson (London Scottish), Colin Shaw (Glasgow Hawks), Jim Thompson (London Scottish), Andrew Turnbull (Currie)
SOUTH AFRICA
Head Coach: Paul Treu
Squad: Cecil Afrika (N.F.S. Griffons), Ryno Benjamin (Boland), Kyle Brown (capt.) (Western Province), Stephan Dippenaar (Blue Bulls), Chris Dry (Free State), Branco du Preez (Blue Bulls), Cornal Hendricks (Boland), Cheslin Kolbe (Western Province), Sampie Mastriet (Blue Bulls), Seabelo Sinatla (Free State), Sibubiso Sithole (Natal), Philip Snyman (Free State)
UNITED STATES
Head Coach: Alex Magleby
Squad: Andrew Durutalo (O.P.S.B.), Nick Edwards (N.Y.A.C.), Jack Halalilo (East Palo Alto), Matt Hawkins (capt.) (Belmont Shore), Colin Hawley (Olympic), Carlin Isles (Gentlemen of Aspen), Folau Niua (S.F.G.G.), Mike Palefau (O.P.S.B.), Shalom Suniula (Belmont Shore), Zach Test (Loughborough Uni), Brett Thompson (Tempe), Maka Unufe (Utah Warriors)
WALES
Head Coach: Paul John
Squad: Gareth Davies (Cardiff), James Davies (Carmarthen), Jason Harries (Carmarthen), Rhys Jones (Llandovery), Chris Knight (Llandovery), Rhys Shellard (Pontypridd), Adam Thomas (capt.) (Pontypridd), Craig Price (Llanelli), Alex Walker (Cardiff), Adam Warren (Llandovery), Alex Webber (Ystrad), Lee Williams (Carmarthen)
...will add teams as announced