• Help Support The Rugby Forum :

Every new WRU league announced for 2024/25 season amid biggest shake-up for 20 years

Tooting Carmen

First XV
TRF Legend
Joined
Sep 18, 2018
Messages
1,252

The introduction of Super Rygbi Cymru will have a knock-on effect to the community game

0_JS252505517.jpg
The WRU leagues for next season have been announced
Next season, Welsh rugby will undergo its biggest structural change in over two decades.

The introduction of Super Rygbi Cymru will have a knock-on effect to the grassroots game, with the Premiership now forming part of the community game.

With 10 teams forming the new SRC, it'll mean a host of Championship clubs will move up to take their place.

So, what does the new league structure look like for next season? The leagues have now been confirmed and every team in Wales now knows where they sit and who they will be playing.

Admiral Premiership

Bargoed, Bonymaen, Brecon, Cardiff Met, Cross Keys, Llangennech, Merthyr, Narbeth, Neath, Newbridge, Newcastle Emlyn, Pontypridd, Ystrad Rhondda.


Championship

East:Aberdare, Beddau, Bedwas, Brynmawr, Cambrian Welfare, Glamorgan Wanderers, Mountain Ash, Penallta, Rumney, St. Peters, Talywain, Treorchy, Ynysddu.

West: Ammanford, Crymych, Dunvant, Glynneath, Gorseinon, Gowerton, Kenfig Hill, Llanelli Wanderers, Maesteg Harlequins, Tata Steel, Tondu, Trebanos, Ystalyfera.

Division 1

East: Abergavenny, Abertillery Blaenau Gwent, Bedlinog, Blaenavon, Dowlais, Monmouth, Nelson, Newport HSOB, Pontypool United, Senghenydd.

East Central: Abercwmboi, Abercynon, Barry, Llanharan, Llanishen, Penarth, Porth Harlequins, Rhiwbina, Rhydyfelin, St. Josephs.

North: Bala, Bethesda, Caernarfon, COBRA, Denbigh, Llandudno, Llangefni, Mold, Nant Conwy, Pwllheli, Ruthin, Wrexham.

West:Aberystwyth, Burry Port, Felinfoel, Kidwelly, Penclawdd, Pontarddulais, St. Clears, Tenby United, Waunarlwydd, Yr Hendy.

West Central: Aberavon Green Stars, Birchgrove, Bridgend Athletic, Builth Wells, Morriston, Nantyffyllon, Skewen, Swansea Uplands, Vardre, Ystradgynlais.

Division 2

East: Abercarn, Blackwood, Blaina, Caldicot, Croesyceiliog, Cwmbran, Garndiffaith, Pill Harriers, Risca, Usk.

East Central:Caerphilly, Cardiff Quins, Cilfynydd, Cowbridge, Gilfach Goch, Llantwit Fardre, Pentyrch, St. Albans, Taffs Well, Ynysybwl.

North: Abergele, Caernarfon Athletic, Colwyn Bay, Dolgellau, Machynlleth, Nant Conwy Athletic, Newtown, Rhyl and District, Shotton Steel, Welshpool.

West: Betws, Carmarthen Athletic, Fishguard and Goodwick, Lampeter Town, Laugharne, Loughor, Milford Haven, Mumbles, Nantgaredig, Whitland.

West Central: Aberavon Harlequins, Abercrave, Brynamman, Bryncethin, Heol y Cyw, Maesteg Celtic, Pencoed, Porthcawl, Pyle, Resolven.

Division 3

East: Abertysswg Falcons, Caerleon, Chepstow, Fleur de Lys, Machen, Nantyglo, New Panteg, Newport Saracens, Oakdale, Rhymney.

East Central: Canton, Clwb Rygbi Cymry Caerdydd, Fairwater, Llandaff, Llantrisant, Llantwit Major, Penygraig, Tonyrefail, Treharris, Wattstown.

North East: Bro Gwernant, COBRA, Denbigh Athletic, Flint, Llanidloes, Mold Athletic, Rhosllanerchrugog, Rhyl Athletic, Ruthin Athletic, Wrexham Athletic.

North West: Bala Athletic, Bangor, Bro Ffestiniog, Bethesda Athletic, Colwyn Bay Athletic, Llangefni Athletic, Menai Bridge, Porthmadog, Pwllheli Athletic.

West: Aberaeron, Amman United, Cardigan, Cefneithin, Haverfordwest, Llandeilo, Llangadog, Pontyberem, Tumble, Tycroes.

West Central: Baglan, Bridgend Sports Club, Bryncoch, Cefn Cribbwr, Cwmavon, Nantymoel, Neath Athletic, South Gower, Tonmawr, Tonna.

Division 4

East: Bedwellty, Bettws, Crickhowell, Crumlin, Forgeside, Gwernyfed, Llanhilleth, Pontllanfraith, RTB (Ebbw Vale), Whiteheads.

East Central: Brackla, Cardiff Saracens, Dinas Powys, Ferndale, Llandaff North, Old Illtydians, Pontyclun, Treherbert, Tylorstown, Ynysowen.

West A: Crymych Athletic, Llangwm, Llanybydder, Narbeth Athletic, Newcastle Emlyn Athletic, Neyland, Pembroke Dock Harlequins, Pembroke, St. Davids.

West B: Bynea, Fall Bay, Furnace United, Llandybie, New Dock Stars, Pantyffynon, Penybanc, Pontyates, Tregaron, Trimsaran.

West Central: Alltwen, Briton Ferry, Crynant, Cwmgors, Glais, Maesteg, Pontardawe, Pontrhydyfen, Rhigos, Seven Sisters.

Division 5

East: Abersychan Alexanders, Beaufort, Blackwood Stars, Deri, Hafodyrynys, Hartridge, Hollybush, Magor, Tredegar Ironsides, West Mon.

East Central: Caerau Ely, Cefn Coed, Hirwaun, Llandrindod Wells, Ogmore Vale, Old Penarthians, Pontycymer, Tref-y-Clawdd.

West Central: Banwen, Bonymaen Athletic, Cwmgwrach, Cwnllynfell, Cwmtwrch, Dunvant Athletic, Clyncorrwg, Penlan, Taibach.

Division 6

East: Bargoed Athletic, Brecon Athletic, Brynithel, Cwmcarn United, Girling, New Tredegar, Old Tyleryan, Penallta Athletic, St Julians HSOB, Trinant.

East Central: Bridgend Athletic 2nd XV, Cardiff Internationals, Cardiff Met Athletic, Glyncoch, Llanrumney, Rumney Athletic, St Peters Athletic, Sully Sports, Tondu Athletic, Whitchurch.
 

Latest posts

Top